Veckans kommundikt: LjudKonst Sjuhärad

LjudKonst Sjuhärad påbörjades 2015 och är tänkt att pågå för evigt. Under en dag eller flera år placeras ljudkonstverk i någon av Sjuhärads kommuners vardag. För tillfället kan vi i Tranemo höra verket FjärrSamtal utanför Centralen. Samma ljud som spelas där spelas även i Getinge, därav konstverkets namn.


Aktuellt

Illustration av Mats Jonsson
Av kontakt 4 december 2024
Idag åker jag till Stockholm för att imorgon medverka på Kulturrådets digitala läsfrämjandeträff - Hela landet läser.
Titeln på Jimmy Alms diktsvit om Lidköping skriven på rådhusets fönster
Av kontakt 29 november 2024
Den här veckan har jag diktat Lidköping, en ny favoritstad. Jag har bland mycket annat besökt Rörstrands museum, Lidköping E-sport center och tittat på innebandymatch mellan Lidköping och Pixbo akademi (7-5).
Av kontakt 17 november 2024
När sommaren höll på att övergå i höst fick jag ett mail från Pierre Guillet de Monthoux, professor på Stockholms Handelshögskola. Det var en inbjudan till symposiet Bureau-of-Poetry Revisited: Exploring Poetic Imagination with Fire, Water, Air and Earth.
Se fler
Share by: