Poesidagar i Dalsland

Bokdagar i Dalsland är en av landets äldsta och största litteraturfestivaler. Sedan 2020 arrangerar samma förening även Poesidagar i Dalsland och i år hade jag den stora glädjen att få medverka.

Ett dygn före alla andra anlände jag till Baldersnäs Herrgård tillsammans med poeten Lina Arvidsson, eftersom vi efterföljande dag skulle ha workshop för två klasser från Åmål.

Baldersnäs och dess omgivning är en lisa för själen. Fantastisk mat och fina samtal både på scen och bakom kulisserna. Som dalslänning känns det fantastiskt att denna poesifestival överhuvudtaget finns. Att jag dessutom fick vara med på scen kändes nästan overkligt.


Tack till all personal och alla volontärer, vilket arbete ni gör för litteraturen och Dalsland!


Projekt & Uppdrag

Illustration av Mats Jonsson
Av kontakt 4 december 2024
Idag åker jag till Stockholm för att imorgon medverka på Kulturrådets digitala läsfrämjandeträff - Hela landet läser.
Titeln på Jimmy Alms diktsvit om Lidköping skriven på rådhusets fönster
Av kontakt 29 november 2024
Den här veckan har jag diktat Lidköping, en ny favoritstad. Jag har bland mycket annat besökt Rörstrands museum, Lidköping E-sport center och tittat på innebandymatch mellan Lidköping och Pixbo akademi (7-5).
Av kontakt 17 november 2024
När sommaren höll på att övergå i höst fick jag ett mail från Pierre Guillet de Monthoux, professor på Stockholms Handelshögskola. Det var en inbjudan till symposiet Bureau-of-Poetry Revisited: Exploring Poetic Imagination with Fire, Water, Air and Earth.
Se fler
Share by: