Veckans kommundikt: Åke och hans vän

Liksom Åke stötte jag på Harry på bokmässan för många år sen. Kanske var det rent av Åke som stod där i montern, jag minns inte. Men jag minns att Harry varit en viktig författare för mig. Hans bok Vägen till Klockrike har satt avtryck, särskilt när det kommer till frihet kontra fördomar och förakt. Genom mötet med Åke blev jag återigen påmind om Harrys författarskap och häromdagen när jag diktade på Biblioteket i Tranemo, såg jag en bok ligga uppslagen på ett bord, Vägen till Klockrike. 


Tack Åke och Tora, för att jag fick komma hem till er.


Aktuellt

Illustration av Mats Jonsson
Av kontakt 4 december 2024
Idag åker jag till Stockholm för att imorgon medverka på Kulturrådets digitala läsfrämjandeträff - Hela landet läser.
Titeln på Jimmy Alms diktsvit om Lidköping skriven på rådhusets fönster
Av kontakt 29 november 2024
Den här veckan har jag diktat Lidköping, en ny favoritstad. Jag har bland mycket annat besökt Rörstrands museum, Lidköping E-sport center och tittat på innebandymatch mellan Lidköping och Pixbo akademi (7-5).
Av kontakt 17 november 2024
När sommaren höll på att övergå i höst fick jag ett mail från Pierre Guillet de Monthoux, professor på Stockholms Handelshögskola. Det var en inbjudan till symposiet Bureau-of-Poetry Revisited: Exploring Poetic Imagination with Fire, Water, Air and Earth.
Se fler
Share by: