Allt som skiner är slitage
26 april 2021
Textival har varit på besök i Uddebo och spelat in en programpunkt i sin serie ”Allt som skiner är slitage”. Vi får bland annat följa med på en rundvandring i Väveriet tillsammans med Krister och Agneta som arbetade i fabriken tills den stängdes den 12 juni 2012. En av dikterna jag läser i programmet är skriven utifrån deras berättelse och Väveriets historia. Förutom diktläsningar innehåller programmet ett samtal om skrivande, arbete och slitage mellan mig, Liv Sonntag som driver Väveriet idag och poeten Krister Gustafsson.
Nyhetsarkiv

Tack vare stöd från Kulturbryggan kommer jag från och med hösten 2021 till hösten 2022 att bli den första, såvitt jag vet, kommmunpoeten i Sverige. Som kommunpoet kommer jag att dikta Tranemo kommun från en serie olika perspektiv, hålla skrivkurser och bjuda in gästkonstnärer till att tolka mina dikter. Allt konstnärligt material som produceras i projektet är sammantaget tänkt att bilda ett porträtt av Tranemo kommun och kommer att sammanställas till en publikation.

Vinterns projekt är avslutade och de kommande månaderna kommer jag förutom att fortsätta dikta privatpersoner att fokusera på tre olika uppdrag.
I slutet av april live-sänder Textival en programpunkt från Väveriet i Uddebo. Krister Nygren och Agneta Olsson som tidigare arbetat på väveriet kommer att guida runt i fabrikslokalerna, jag och poeten Krister Gustavsson kommer att läsa dikter och därtill medverka på ett samtal lett av Liv Sonntag. Arrangemanget kommer att sändas via Textivals Facebooksida i slutet av april